Seda Kurt'un (41) şu an 21 yaşındaki oğlunun babası olanÖzcan Kurt, 18 yıl önce ortadan kayboldu.Kurt da Ercan Akkaş(43) ile dini nikahlı yaşamaya başladı. Çiftin bu beraberlikten bir kız çocuğu oldu.H.S. adı verilen kız çocuğu, Seda Kurt'un kayıp resmi nikahlı eşinin nüfusuna kaydedildi. AncakErcan Akkaş, 3 Kasım 2019 tarihinde Seda Kurt'u bıçaklayarak öldürüp, kaçtı. Akkaş sırra kadem basarken,şu an 3 yaşında olan küçük kıza anneanneBedia Akar (60) sahip çıktı.
Bedia Akar, torununa vasitayin edilmekiçin Küçükçekmece 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’ne davaaçtı. Akar, davada,kızını öldüren,torununun biyolojik babası Ercan Akkaş'ın aradan geçen süreye rağmen yakalanamadığını, nüfus kayıtlarında baba olarak yer alan Özcan Kurt’un ise 18 yıldır kayıp olduğunu bildirdi.

Mahkeme, Özcan Kurt'un nüfus kayıtlarındasağ görünmesi nedeniylevelayetinbabada olduğuna dair karar vererek, anneannenin talebini reddetti.Velayeti kayıp babada olması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan,resmi işlemleri yaptırılamayan torunu için mücadelesinden vazgeçmeyen anneanne bir televizyon programı aracılığıylakayıp Özcan Kurt’un yakınlarına ulaştı. Aileninoğulları hakkında geçen yılgaiplik kararı aldığını öğrenince de Küçükçekmece 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 2'nci kez dava açtı.

Mahkeme de küçük kızın vesayet altına alınmasına karar vererek, 18 yaşına gelene kadar anneanne Bedia Akar’ı vasi tayin etti.

“BİZİM İÇİN BİR ZAFER”

Karara çok sevindiğini bildiren Badia Akar, “Torunumun kimlikteki babası sağ göründüğü için onun adına hiçbir işlem yapılamıyordu. Sonunda babanın ailesine ulaştık, gaipliğini çıkardık. Davalar, dosyalar, mahkemeler, hukuk mücadelesi, psikolog, psikiyatrist, polis araştırması derken 1.5 yılın sonunda H.S.’nin vasiliğini aldım. Bu bizim için bir zaferdir. Küçük torunum genç yaşta hayatın yükünü omuzlarına almış fakat eğilmeyen bir ağabeyi ve onun için mücadele eden yaşlı bir anneannesi olduğu sürece inadına yaşayacak, inadına büyüyecek. Şimdi bu vasiliği aldıktan sonra annesi-babasıymışım gibi bütün işlemleri yapabileceğim. Aylardır ona sağlık ocağında tedavi hakkını alamadım. Hastanelik durumu olduğunda müdahale edilemiyordu. Bugünden itibaren nüfusu, sağlığıyla,herşeyiyle annesi veya babası gibi ilgilenebileceğim” dedi.

Halen kırmızı bülten ile aranan ve gıyabında Bakırköy 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis istemiyle yargılanan Ercan Akkaş'ın bir an önce yakalanmasını isteyen Bedia Akar, “Elini kolunu sallayarak ortada dolaşmasını kabullenemiyorum. Torunum dörtyaşına girmek üzere, annesini soruyor. Olanları anlayacak yaşta değil. İlerleyen zamanlarda bunları psikolog eşliğinde anlatacağız. Ama nasıl tepki göreceğiz bilmiyorum. Şu anda olayların nispeten farkındaama mutlu bir çocuk. Tek istediğimiz hayatının bu şekilde mutlu geçmesi” diye konuştu


Devami...